Każda kobieta ma przynajmniej jedną szczotkę do włosów. Warto wiedzieć, że szczotki są różne i należy dobrać rodzaj do potrzeb oraz kondycji naszych kosmyków.
Każdego dnia przynajmniej raz, a najczęściej kilka razy używamy szczotki do włosów. Mowa rzecz jasna o osobach, które noszą nieco dłuższą fryzurę i grzebień nie poradziłby sobie z jej rozczesaniem. Odpowiednia szczotka jest kluczem, jeśli chodzi o codzienną pielęgnację kosmyków – obok szamponu, odżywki czy maski do włosów. Okazuje się, że większość z nas ma tylko jedną szczotkę, a to błąd! Eksperci zachęcają, by mieć przynajmniej dwie – jedną, która będzie służyła do codziennego rozczesywania, oraz drugą do stylizacji.
W trakcie kupowania szczotki do włosów z pewnością nie należy się kierować wyglądem i ceną. Odpowiednie włosie i jego rozstawienie mają wpływ na ułożenie i rozczesanie kosmyków. Dlatego zanim wybierzemy odpowiedni produkt, musimy się zastanowić, czy szukamy szczotki do czesania, czy stylizacji (wówczas potrzebna będzie okrągła szczotka). Unikać należy także metalowych produktów, które mogą uszkadzać włosy. Istotne jest także włosie, najlepsze będzie naturalne (z dzika), na pewno niezbyt dobrym rozwiązaniem są metalowe czy zakończone kuleczkami, które mogą odpadać. Szczotkę zawsze dobieramy do rodzaju włosów i ich potrzeb.
Osoby o cienkich, osłabionych włosach powinny zainwestować w szczotkę z naturalnego włosia – najlepiej dzika. Dzięki temu podczas szczotkowania kosmyków dostarczymy im keratyny, która jak wiadomo, sprawia, że włosy są mocne i bardziej odporne na uszkodzenia i wypadanie. Używanie takiej szczotki sprawi też, że poprawi się mikrokrążenie skórne, w związku z czym cebulki włosów będą lepiej odżywione.
Kręcone włosy są trudne do ujarzmienia. Łatwo się puszą i plączą, przez co nie wyglądają najlepiej. A do tego są delikatne. Dlatego najlepiej w tym wypadku wybrać szczotkę drewnianą lub bambusową, które mają dość szeroko rozstawione i grube ząbki. To ważne, bowiem gęsta szczotka będzie ciągnęła loki, a tak można będzie lekko je czesać bez obaw o splątanie czy wyrwanie ich. A dlaczego do kręconych włosów najlepsza jest drewniana szczotka? Otóż takie tworzywo zmniejsza elektryzowanie się włosów, a to w przypadku loków jest często sporym problemem. Warto też postawić na naturalne włosie, jednak trudno znaleźć szczotkę, która w tym przypadku nie byłaby gęsta.
Panie, które mogą poszczycić się długimi włosami, powinny posiadać szczotki duże, okrągłe i ceramiczne. Pamiętajmy, że bardzo często długie kosmyki są oklapnięte, pozbawione objętości, a szczotka z takiego tworzywa doskonale uniesie je u nasady i sprawi, że będzie się optycznie wydawało, że jest ich więcej. Poza tym szczotka ceramiczna pozwala na szybsze wysuszenie włosów bez ich elektryzowania. Warto wiedzieć, że przy długich kosmykach należy wystrzegać się plastikowych i metalowych szczotek, które mogą osłabiać włosy.
Grube i puszące się włosy są bardzo problematyczne. Trudno je rozczesać i ułożyć tak, by ładnie się prezentowały. W tym przypadku pomóc może płaska, podłużna szczotka z syntetyczno-naturalnym lub nylonowym włosiem. Tu nie sprawdzi się naturalne włosie z dzika, które jest zbyt gęste i może plątać grube kosmyki. Inną godną uwagi do tego rodzaju kosmyków szczotką jest ta z funkcją jonizacji – dodatkowo wygładzi włosy i sprawi, że będą gładkie oraz lśniące.
Jeśli zależy nam na uniwersalnej szczotce, która sprawdzi się w każdym przypadku, to najlepsza będzie ta z silikonowym włosiem – elastycznym, delikatnym i bardzo praktycznym. Jeśli chodzi o ten rodzaj włosia, to największą popularnością cieszy się od lat Tangle Teezer, niewielka szczotka o przeróżnych kolorach.
Zdjęcie główne: lev dolgachov – adobe.stock.com